U ekskluzivnom razgovoru za naš portal LasvanskaDolina.info, načelnik općine Travnik, gospodin Admir Hadžiemrić odgovorio je na mnoga pitanja koja najviše interesiraju građane, ali i stanovnike lokalnih mjesnih zajednica. Dotakli smo mnoge vruće teme i aktualnu problematiku, a susretljivošću načelnika uspjeli smo saznati i kakvi su planovi za razvojnu budućnost općine, te u što će se najviše ulagati. Razgovor vam donosimo u cijelosti.
Poštovani gospodine Hadžiemrić, Najprije Vam želimo zahvaliti što ste pristali na ovaj razgovor, u naše, ali i u ime svih čitatelja portala lasvanskadolina.info. Kao rođeni Travničan, po drugi puta obnašate funkciju načelnika općine Travnik. Mnogo je pitanja koja zanimaju ne samo Travničane, nego i ljude u regiji, a mi smo za vas pripremili neka kako bi ljudima približili strategiju razvoja i planove za budućnost.
Jedno od gorućih pitanja je problem konfekcije Borac iz Travnika. Što se poduzima po tom pitanju?
Poduzimamo sve da bi očuvali kapacitet radnih mjesta u prostoru poslovne zone Borac, zadržali uposlenost u što većem procentu, omogućili kontinuirano snabdijevanje energentima, a najbitnije,činimo sve da uvežemo neuplaćene doprinose (uvezivanje staža) za sve radnike Borca.
U ovaj proces smo ukljućeni jer Borac je dio Travnika, duboko involviran u životne tokove Općine, njegovih stanovnika. Konfekciju Borac u narednom periodu očekuju procesi male privatizacije, za koju se nadam da će nadležne agencije izvući maksimum iz kojeg bi omogućili uvezivanje staža za najveći dio radnika. Takođe očekujemo nastavak pozitivnih trendova i dalji rast proizvodnje u subjektima nastalim u pogonima Borca za sto postoje realneje i što pokazuju pokazatelji do kojih smo došli u razgovoru sa trenutnim poslodavcima, odnosno zakupcima proizvodnih pogona Borca.
Gdje Vi kupujete odjeću?
Lično preferiram ono što se zove klasični stil pa su odijela moj izbor. Naravno,na pitanje koja ili čija odijela za nekoga ko je iz Travnika odgovor je vrlo jednostavan. Dakle „Borac“je moja adresa za shoping.
Što je sa sigurnosti na prometnicama u Travniku, planira li se sanacija dotrajale infrastrukture, kao što su npr. semafori koji ne rade i dotrajali asfalt?
Vlastitim budžetskim sredstvima Općina stalno radi na obnovi, sanaciji i izgradnji putnih pravaca .I za ovu godinu su planirana znatna sredstva za ovu namjenu. Naravno, održavanje magistralnih pravaca je obaveza Direkcije za ceste F BIH . Pored toga izdvajamo sredstva za zimsko i za ljetnje održavanje puteva što svakako utiče i na sigurnost saobraćaja. Ove godine će se izvršiti i postavljan je novih saobraćajnih znakova na osnovu potreba i Elaborata o sigurnosti saobraćaja a u Bosanskoj ulici će se raditi horizontalna i vertikalna signalizacija. Što se tiče semafora u Travniku svi su u funkciji.
Kojom ocjenom biste ocijenili općenito sigurnost građana Travnika što se tiče kriminala? Da li je stopa u padu ili porastu?
Nažalost, zbog nenadležnosti ne mogu vam dati stvarne pokazatelje. To je pitanje za Policijsku upravu i Ministarstvo unutrašnjih poslova SBK, Tužilaštvo i sudove. No, na osnovu informacija koje dobijam kroz policijske biltene, sredstva informisanja i kao građanin ove općine mislim da je Travnik ipak prostor koji je prilično zaštićen od pojave mnogih oblika kriminala koji utiču na sigurnost građana.Naravno, ima mnogo prostora za unapređenje kad je sigurnost u pitanju
Da li vodeći ljudi općine poduzimaju nešto oko saniranja jednog od simbola Travnika, Šarene džamije?
Općinske službe za upravu su servis građanima.Dakle, kada vlasnici, odnosno oni čija je obaveza i odgovornost održavanje objekata kao što je Šarena džamija vode aktivnosti na održavanju ili saniranju Općina je tu da pomogne kroz izdavanje potrebne dokumentacije pa i finansijsku pomoć u sufinansiranju ili na neki drugi način. Međutim, samostalno niti možemo niti je to naša odgovornost.
Kada će KŠC ”Petar Barbarić” biti vraćen katoličkoj biskupiji?
Prema svim dogovorima o vraćanju zgrade nekadašnjem Srednjoškolskog centra Vrhbosanskoj nadbiskupiji planirano je ustupanje ostatka zgrade nakon izgradnje zgrade novog Srednjoškolskog centra. Nažalost, oni koji su dužni da osiguraju sredstva za nastavak njegove izgradnje još uvijek ne pokazuju spremnost da okončaju ovo pitanje. Za nas je to dvostruki problem koji se mora posmatrati, s jedne strane kao ogroman problem loših uslova u kojima rade profesori i učenici Mješovite srednje škole“Travnik“ i s druge strane nemogućnost raspolaganja imovinom koja je vraćena Vrhbosanskoj nadbiskupiji. Općinske službe za upravu, ja kao načelnik Općine ali predsjedavajući Općinskog vijeća,gdin Grganović koristimo sve prilike za ukazivanje na ovaj problem.Međutim, njega mora riješiti onaj ko je dužan obezbjediti finansijska sredstva.
Možete li prokomentirati činjenicu da policija na području cijele države, pa tako i u gradu Travniku ima stare, iznošene uniforme, da se često ponašaju bahato i neprofesionalno prema građanima, spavaju u vozilima? Gdje i na koji način se vrši i da li se vrši dodatna edukacija policajaca?
Kao i kod pitanja o sigurnosti moram reći da Općina nema nadležnosti u ovoj oblasti.To je pitanje za MUP SBK/KSB.
Vaš angažman u lokalnoj zajednici obuhvaća mnoga područja rada. Otkrijte nam neke buduće razvojne planove koji će unaprijediti razvoj općine?
Svi razvojni planovi Travnika definisani su kroz strateške ravojne dokumente od Strategije razvoja , Politike mladih, Lokalnog ekološkog plana, Plana energetske efikasnosti, Prostornog plana itd .Ako želite primjere nekih od projekata kojima se ti planovi ostvaruju mogu izdvojiti fokusiranost na Vlašić kao jednu od najznačajnijih turističkih destinacija BIH, zatim iznalaženje načina vraćanja na posao još jednog dijela radnika “Borca“ kao i nova zapošljavanja u preduzećima koja sada egzistiraju u okviru kompleksa“Borac“.Ove godine smo izdvojili sredstva za izgradnju mosta na Piroti upravo da bi smo olakšali saobraćaj na prilaznim dionicama ovim preduzećima.
TU je i projekat regionalnog vodovoda „Plava voda“ od kojeg očekujemo mnogo, posebno kroz uspostavljanje vodozaštitne zone izvorišta Plava voda i turističko uređenje vodotoka Šumeća (Plave vode) koje je predviđeno ovim projektom.
Najvažniji benifit za Travnik i njegove stanovnike će značiti sredstva koja će se implementirati u okviru vodozaštitne zone koja obuvata 84 kvadratna kilometra platoa Vlašića i njegovih obronaka, što podrazumijeva izgradnju kanalizacionih kolektora, sanitarnih prstenova u naseljenim područjima vodozaštitne zone. Bez ovog projekta, može biti upitan kvalitet vode za piće u bliskoj budućnosti, a iz razloga građevinske ekspanzije u naseljenim područjima koje obuhvata vodozaštitna zona. Moram naglasiti da Općina Travnik u ovom procesu nema obavezu vraćanja kreditnih sredstava iako pored svega gore navedenog dobija još dva vodovodna sistema od po 40 litara u sekundi. Kroz ovaj projekat imamao i velike šanse da dobijemo grant sredstva za saniranje dobrog dijela, već jako loše vodovodne mreže u samom gradu čiji gubitci iznose i preko 80%. Naša vodovodna mreža je potpuno dotrajala te joj je potrebna značajna rekonstrukcija što zahtjeva velika sredstva.
Koji su trenutno aktivni projekti za poticaje na području općine i od kojeg očekujete najviše?
Izdvojili smo iz općinskog budžeta sredstva za pomoć poljoprivredi u iznosu od 50.000 KM, za pomoć boračkoj populaciji u iznosu od 50.000 KM, kao i sredstva LOD III koja su namijenjena nevladinim organizacijama. Za poljoprivredu i boračke populacije ćemo raspisivati pozive kad od strane Općinskog vijeća dobijemo smjernice o načinu i kriterijima za dodjelu sredstava, a za LOD III je poziv raspisan 28.04.2014. godine.
Gdje je općina do sada najviše investirala i zašto?
Investiranje je kontinuiran proces. Godinama ulažemo sredstva u infrastrukturu općine koja obuhvata 540 kvadratnih kilometara na kojima egzistiraju 34 Mjesne zajednice sa zaista velikim potrebama, pronalazimo druge izvore finansiranja u izradu razvojnih planova bez kojih nema ozbiljnog razvoja. Ogromna sredstva su posljednjih godina izdvojena za ove namjene i još uvijek ulažemo. Svi stanovnici općine imaju i zaslužuju pravo na kvalitetno vodosnabdijevanje, odvodnju otpadnih voda, kvalitetnu asvaltnu putnu infrastrukturu, rasvjetu i dr.
Kreditnim zaduženjem smo uradili veliki posao na izgradnji Privredno-sportsko-kulturnog kompleksa „Pirota“. Nismo implementirali sva sredstva jer nas je u tome zaustavio sudski proces sa neodgovornim izvođačem dijela radova. Trenutno vodimo razgovore sa potencijalnim investitorima usmjerenim na završetak ovog kapitalnog projekta. Ako nešto ne počnete nećete ni završiti. Tom logikom smo započeli ovu investiciju i kontinuirano radimo na iznalaženju dodatnih sredstava za završetak projekta koji je višeznačajan. Unaprijediće se uslovi za razvoj sporta, stvara se novi prostor za nova radna mjesta, dobićemo reprezentativan objekat za sve velike privredne, sportske i kulturne događaje.
(lasvanskadolina.info)